Ci co gotują z sercem...

Durszlak.pl

poniedziałek, 3 grudnia 2012

Sernik - raz dwa i już

Dwa wieczory, dwa serniki...raz dwa i smacznego


Taki zwykły a....niezwykły dla mnie. Pół roku temu po raz pierwszy poznałam smak sernika na ciepło z musem malinowym. To wspomnienie nie dawało spokoju. Próbowałam malin w różnych ciastach i ciągle, nie to. Zatem dziś jest, dla jednych zwykły, dla mnie....wyjątkowy i chyba po raz pierwszy tak niecierpliwy :)  choć...nie do końca spontaniczny. Rozmrażam maliny, które cierpliwie czekały na tych gości z rana....podgrzewam w rondelku, cukier puder...tak to ten smak. Sernik...trzeba zdobyć wiejski twaróg i jajka.


500 gr mrożonych malin
2 łyżki cukru pudru
1,2 kg białego twarogu wiejskiego półtłustego
300 gr cukru kryształ
1 cukier waniliowy
6 łyżek oleju
6 wiejskich jaj,
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej

Szybka akcja, malakser i mikser na blat.  Produkty są. Podłączam wtyczki. Malakser z dużym nożem. Twaróg, 6 żółtek  - jedno jajko z podwójnym żółtkiem na szczęście :)  300 gr cukru kryształ, 6 łyżek oleju słonecznikowego, 1 cukier waniliowy. Maszyna ruszyła. Teraz kolej na robot i pałki z obrotową miską. Białka jajek -  6 szt (tym razem z powodu szczęśliwego jajka mam 5), szczypta soli. Poszło. Smaruję okrągłą blachę margaryną, tylko spód obsypuję mąką. Białka ubite na sztywną pianę. 10 min twaróg zmielony, dodaję do masy obie mąki, chwilę daję na wymieszanie. Masę wylewam do dużej miski, dodaję pianę. Delikatnie za pomocą łyżki, łączę. Wylewam na blachę. Dolny poziom, grzałka góra dół, 180 stopni, termoobieg. Otwieram drzwiczki piekarnika.... z salonu słyszę pełne zniecierpliwienia ale chyba i bardziej ochoty "kiedy będzie sernik?" Uwielbiam to. 40 min, zaczyna się rumienić, zmniejszam na 160 i jeszcze 30 min. Wyłączam piekarnik. Uchylam drzwiczki piekarnika...zapach podsyca smak......Jeszcze za ciepły, jeszcze chwila... a co tam...., kroję, polewam podgrzanym musem....Smacznego!


1 komentarz:

  1. Opis przygotowania niczym fragment z kina akcji. :D
    I pomyśleć, że właśnie poszukiwałam przepisu na sernik. Dobrze, że opisujesz dokładnie temperaturę i czas pieczenia, bo inni piszą bardzo ogólnikowo. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Możesz też spróbować....